Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W końcu ruszy przebudowa Kolejowej! Rozstrzygnięto przetarg warty blisko 13 mln zł - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W końcu ruszy przebudowa Kolejowej! Rozstrzygnięto przetarg warty blisko 13 mln zł
27-08-2022 00:51   Janusz Ludwiczak
W piątek spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie poinformowała o wyborze najkorzystniejszej oferty na przebudowę ulicy Kolejowej. Oznacza to, że w końcu ruszy od wielu lat oczekiwana inwestycja.

Jak już informowaliśmy pod koniec czerwca Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły trzeci już przetarg na przebudowę ulicy Kolejowej, do którego oferty złożyło czterech wykonawców.

Najtańsza oferta, złożona przez konsorcjum czterech firm (PJL Sp. z o.o. Sp. k.., PJM Nadzór i Realizacja Robót Budowlanych Paweł Mróz, BUDNET Waldemar Illmann i TRAP Przedsiębiorstwo Wielobranżowe s.c.) opiewała na kwotę 12 912 566,40 złotych brutto. Jednak spółka PIM planowała przeznaczyć na realizację inwestycji wciąż tylko 7 392 391,00 zł brutto – czyli wciąż tyle samo co w pierwszym i drugim przetargu.

Kwota ta nie została zwiększona pomimo iż wciąż oferty wykonawców znacznie przewyższają budżet. Co ciekawe w czerwcu poznańscy radni zdecydowali się dołożyć blisko 2,5 mln zł na przebudowę ulicy Kolejowej. Obecnie w Wieloletniej Prognozie Finansowej na tą inwestycję, która ujęta jest od 2014 roku zarezerwowano blisko 12,5 mln zł (12 496 825,00 zł).

– Procedura przetargowa jeszcze nie zakończyła się, teraz przystąpimy do analizy ofert pod względem formalnym i dalsze kroki będą podejmowane w porozumieniu z dysponentem zadania - Zarządem Dróg Miejskich. Kwota na sfinansowanie zamówienia została określona przez dysponenta w ramach wskazania do realizacji, decyzja o jej zwiększeniu może zostać podjęta przez miasto – tłumaczyła nam w połowie lipca Paulina Nowicka, rzecznik Poznańskich Inwestycji Miejskich (PIM).

– Jako PIM działamy na zasadzie inwestorstwa zastępczego i nie decydujemy o budżecie, tak jak pisałam wcześniej kwota na sfinansowanie zamówienia została określona przez dysponenta zadania, czyli Zarząd Dróg Miejskich. Podkreślamy, że procedura przetargowa jeszcze nie zakończyła się, dalsze kroki będą podejmowane w porozumieniu z dysponentem i decyzja o zwiększeniu środków może zostać podjęta przez miasto – dodała Paulina Nowicka z PIM.

W końcu w piątek po południu na stronie internetowej Poznańskich Inwestycji Miejskich pojawiła się informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty.

"Za najkorzystniejszą ofertę uznana została oferta złożona przez Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: PJL Sp. z o.o. Sp. k., PJM Nadzór i Realizacja Robót Budowlanych Paweł Mróz, BUDNET Waldemar Illmann, TRAP PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE S.C." – czytamy w komunikacie.

Oznacza to, że przebudowa Kolejowej zostanie zrealizowana za kwotę blisko 13 milionów złotych (dokładnie 12 912 566,40 zł brutto) z okresem 48 miesięcy gwarancji / rękojmi .

Uchwałę w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Poznania o zabezpieczenie w budżecie Miasta środków pozwalających na rozstrzygnięcie przetargu na przebudowę ul. Kolejowej podjęła podczas ostatniej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz.

– Trzeci przetarg nie został rozstrzygnięty. Oferty wykonawców przewyższają budżet. To jest głos Rady Osiedla, by miasto rozstrzygnęło przetarg i dołożyło brakujące środki. Czas zrealizować tą inwestycję i zamknąć temat – mówił podczas sesji Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

"Ulica Kolejowa jest w bardzo złym stanie technicznym, a działania mające doprowadzić do przebudowy tej ulicy trwają zdecydowanie zbyt długo. Wywołuje to frustrację i zniecierpliwienie mieszkańców. W 2022 r. były ogłaszane trzy przetargi na przebudowę tej ulicy. Dwa pierwsze zostały unieważnione, trzeci do dnia podjęcia niniejszej uchwały nie został rozstrzygnięty. Środki, które Miasto zamierza przeznaczyć na przebudowę są niższe niż ceny proponowane w przetargach przez wykonawców. Dlatego Rada Osiedla wnioskuje o urealnienie budżetu inwestycji i zabezpieczenie środków wystarczających na rozstrzygnięcie przetargu" – czytamy dalej w uzasadnieniu uchwały Rady Osiedla Św. Łazarz.

O remoncie ulicy Kolejowej mówi się od lat. Mieszkańcy już stracili nadzieję, że zniknie kostka brukowa powodująca hałas od kół pojazdów, a dziurawe chodniki przejdą do historii.

Plany miasta zakładają, że ulica Kolejowa zostanie przebudowana na całym odcinku – od Gąsiorowskich do Potockiej.

– W złym stanie technicznym jest nie tylko jej jezdnia – w części asfaltowa, a w części z kostki kamiennej, lecz również nawierzchnia chodników, która jest zniszczona i - ze względu na rozrost istniejących korzeni drzew - uległa znacznym deformacjom i wybrzuszeniom. W efekcie zaplanowanych prac ta ważna ulica dolnego Łazarza będzie przyjazna dla wszystkich jej użytkowników – wyjaśnia Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca będzie musiał dokonać rozbiórki starej nawierzchni i wykonać nową z częściowym wykorzystaniem płyt, kostki i krawężników kamiennych pozyskanych z demontażu.

– Cała ulica zyska jezdnię o nawierzchni asfaltowej, wyniesione skrzyżowania oraz miejsca postojowe dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami z kostki betonowej, chodniki z płyt betonowych, a także zjazdy i miejsca postojowe dla pozostałych uczestników ruchu z kostki kamiennej. W trakcie realizacji inwestycji zbudowane bądź przebudowane zostaną sieci: elektroenergetyczna, gazowa i telekomunikacyjna, powstaną też kanał technologiczny, odwodnienie, kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie drogowe. Ulica będzie dostosowana do możliwości poprowadzenia nią w przyszłości – jeśli zapadnie taka decyzja - linii autobusowej obsługiwanej przez mikrobusy – zaznacza Tomasz Płóciniczak z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

W ramach inwestycji zaplanowano nasadzenia ponad 50 robinii akacjowych, a także krzewów na powierzchni niemal 1500 metrów kwadratowych – wśród nich ponad 800 berberysów, ponad 400 sosen górskich oraz ponad 600 róż. Wzdłuż ulicy pojawią się także m.in. juki, irgi oraz lawenda. Dodatkowo ok. 800 metrów kwadratowych zajmą trawniki.


Komentarze (7)

27-08-2022 23:09:34
REDAKCJA
@Kristo: Nie została podpisana jeszcze umowa. Mogą być jeszcze odwołania w przetargu.
O wszystkim jak zawsze będę informować na bieżąco. Pozdrawiam
27-08-2022 22:02:44
Kristo
Wybaczcie ale czy ktoś zauważył od kiedy rozpoczną sie prace remontowe ???? czy to tylko stek ogólników>>>> pozdrawiam
27-08-2022 19:51:54
Ela Budyniowa
Bajeczki o nowej ulicy i jeżdżących autobusach równo od 2008 roku roku
27-08-2022 14:54:04
Adrian
Miejmy nadzieję, że nie wpłyną odwołania od pozostałych uczestników przetargu, bo wtedy czas na procedurę odwoławczą będzie można pominąć. Czy oprócz procedury odwoławczej coś jeszcze jest po drodze do rozpoczęcia przebudowy, pamięta ktoś?
27-08-2022 14:27:11
Irena
Tylko bez progów i spowalniaczy które powodują niepotrzebny hałas hamujących i ruszających samochodów!!!!
27-08-2022 09:34:34
Mieszkanka
Już widzę ten remont... A w trakcie budowa mieszkań w miejscu dawnych Salezjan, PKP sprzedało teren przy Kolejowej 35 więc tam zapewne też coś powstanie, no i bloki w miejscu dawnej samochodowni. Będą mieli kolejny pretekst, aby przekładać remont, a Kolejowa niczym dolna Głogowska :(
27-08-2022 08:29:55
Mieszkaniec Kolejowej
Wreszcie decyzja, która napawa optymizmem, zobaczymy co z realizacją. Jak już wielokrotnie pisałem uwierzę, jak zobaczę pierwsze maszyny... Już zbyt wiele razy kończyło się na obietnicach. Mam nadzieje, że tym razem za decyzjami pójdą czyny.
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

08

gru

Szkoła Podstawowa nr 90 ul. Chociszewskiego 56
Kiermasz bożonarodzeniowy
• klasowe kawiarenki pełne pyszności
• stoiska z rękodziełem
• fotobudka
w godz. 17:00-19:00

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

17

gru

Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
Kiermasz świąteczny
• dekoracje i słodkości wykonane przez uczniów w godz. 14:00-17:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: