Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Już od 12 lat jesteśmy dla Was - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Już od 12 lat jesteśmy dla Was
20-08-2017 01:17   Janusz Ludwiczak
Blisko 12 tysięcy artykułów, 303 537 zdjęć i materiałów graficznych, ponad 2 tysiące otrzymanych maili, 23 775 komentarzy internautów, dokładnie 5 668 609 wejść i blisko 170 mln (169 913 283) odsłon od samego początku istnienia portalu – poznański portal dzielnicowy LAZARZ.PL ma już 12 lat!

LAZARZ.PL - poznański portal dzielnicowy to jeden z najstarszych i największych poznańskich portali internetowych. Serwis, który powstał w 2005 roku z małej strony www przekształcił się w poważne źródło informacji.

Wszystko zaczęło się 12 sierpnia 2005 roku, kiedy zrodził się pomysł powstania strony internetowej poświęconej Łazarzowi i która służyć będzie mieszkańcom dzielnicy. Będąc już po maturze i ukończonym technikum (o dziwo drogowym) chciałem sprawdzić umiejętności tworzenia stron internetowych. Wpadł mi do głowy pomysł stworzenia strony internetowej o własnym podwórku, okolicy, w której się wychowałem. Wbrew pozorom nie miał to być portal, a zwykła strona internetowa, aktualizowana sporadycznie, od czasu do czasu. Gdy strona pojawiła się w internecie zacząłem otrzymywać wiele e-maili, w których gratulowano mi pomysłu. Odezwała się nawet jedna pani z Chicago, która domagała się jak najwięcej zdjęć, chciała wiedzieć co słychać na Łazarzu, który opuściła kilka lat temu. Później stroną zainteresowały się dwie poznańskie gazety, które o niej napisały. I tak pomału strona, którą pierwotnie nazwałem ŁiiD - Łazarski Internetowy Informator Dzielnicowy zaczęła się rozrastać, aż powstał z tego portal lazarz.pl. Tworząc stronę chciałem, by był to niezbędnik każdego Łazarzanina. Nie miał to być kolejny poznański serwis, portali miejskich jest już dużo. Miała to być strona poświęcona najbliższej okolicy, ludzie chcą wiedzieć co się dzieje wokół nich.

W ciągu 12 lat udało się pokazać Łazarz od kuchni organizując wycieczki m.in. do bunkra (schronu) pod Parkiem Wilsona, zajezdni tramwajowej na Głogowskiej, lokomotywowni przy Kolejowej czy do centrum sterowania ruchem ZDM. W czerwcu 2007 roku z okazji 18.pełnoletnich Dni Łazarza po raz pierwszy w historii było można zobaczyć panoramę Poznania z wieży kościoła Św.Anny.

Wspólnie z Państwem udało się wyłonić Herb i Logo Łazarza (które w późniejszym okresie stało się oficjalnym logo naszego portalu) i przeprowadzić wiele spotkań w ramach Klubu Dyskusyjnego "Łazarski Fyrtel", podczas którego można było pytania zaproszonym gościom: dzielnicowym, radnym, urzędnikom.

Co roku przygotowywany jest ilustrowany "Kalendarz Łazarski".

W 2009 roku udało się zorganizować dwa plebiscyty, podczas których mogli Państwo głosować na "TRZY PEREŁKI ŁAZARZA" oraz "BIAŁEGO i CZARNEGO ŁAZARKA". Na wzór Siedmiu Cudów Świata i Polski wyłoniliśmy Trzy Perełki Łazarza - mamy wiele miejsc, którymi możemy się pochwalić także wśród turystów. Najwięcej głosów otrzymały: Park Wilsona, Palmiarnia, Kościół Matki Boskiej Bolesnej, secesyjne kamienice przy ulicy Matejki, Rynek Łazarski oraz Targi. Miejsce pierwsze przyznaliśmy ze względu na zbliżoną liczbę głosów i lokalizacje po równo Parkowi Wilsona z Palmiarnią, a dwoma pozostałymi Perełkami Łazarza zostały według Państwa głosów Kościół Matki Boskiej Bolesnej oraz secesyjne kamienice wzdłuż ulicy Matejki.

Jednym z największych sukcesów portalu lazarz.pl jest przyczynienie się do powstania tak oczekiwanego przez wielu mieszkańców, szczególnie najmłodszych, placu zabaw dla dzieci w Parku Wilsona.
Odpowiadając na oczekiwania mieszkańców portal lazarz.pl wyszedł z inicjatywą zbierania podpisów pod petycją z prośbą o utworzenie na terenie Parku Wilsona placu zabaw dla dzieci. W sumie udało nam się zebrać prawie 900 podpisów (dokładnie 877), które przekazaliśmy na ręce Prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego.

Od stycznia 2013 do lutego 2016 r. w każdą niedzielę przygotowywaliśmy dla Państwa cykl "Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic". W ciągu trzech lat opisaliśmy wszystkie 86 ulic - od Arciszewskiego po Głogowską, Kolejową, Matejki do Załęża, a także parki, place i ronda.

Od samego początku przez minione już 12 lat poznański portal dzielnicowy LAZARZ.PL prowadzony jest praktycznie przez jednoosobową, moją skromną redakcję przy wsparciu, pomocy i współpracy kilku osób (m.in. Roberta Tokarza, informatyka-korektora oraz fotoreportera Andrzeja Radwańskiego).

W kwietniu 2013 roku Kapitała Konkursu "Dziennikarskie Koziołki" wyróżniła portal lazarz.pl w kategorii "Redakcja". Nagrodę wręczyli: prof. Tadeusz Wallas - kierownik Zakładu Kultury Politycznej UAM oraz Tomasz Dymaczewski - Przewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Z kolei w maju 2015 roku na zakończenie 26. Dni Łazarza otrzymałem tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2015". Nagrodę tą w latach ubiegłych otrzymali między innymi: ks. prałat Bolesław Exler (1998), Krzysztof Antkowiak (2000), Maria Łazarz (2001), Wojciech Wośkowiak (2004), Lidia Dudziak (2005), ks. prałat Eugeniusz Antkowiak (2006) czy ks. Marcin Ciesielski (2008), harcmistrz Stanisław Kruk (2009), Józef Żeleński (2010), Izabella Hermanowska (2011), Kazimierz Rafalik (2013). W 2014 roku tytuł "Człowiek Roku Łazarza" otrzymał Jacek Hałasik - redaktor Radia Merkury, znawca gwary poznańskiej.

To jest tytuł, który docenia pracę człowieka na rzecz lokalnego środowiska jakim jest Łazarz, pracę pozytywistyczną, która ma na celu dobro wspólne, bez patrzenia własnego interesu. Do tej nagrody laureata może zgłosić każdy mieszkaniec. Laureat podjął się dzieła, wydawałoby się nie do wykonania przez jedną osobę. Każdy z Państwa, kto chce wiedzieć co dzieje się nie tylko w dzielnicy może zajrzeć do portalu lazarz.pl. Sam mam go dodanego do ulubionych stron. Janusz Ludwiczak samodzielnie założył ten portal, prowadzi go, jest dziennikarzem, redaktorem i robi to bardzo dobrze. Życzymy panu Januszowi wytrwałości, by dalej ten portal funkcjonował, jednoczył lokalną społeczność i przynosił chwalę mieszkańcom Łazarza – powiedział Jerzy Babiak, przewodniczący Rady "Osiedla Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

Nagrodę "Człowiek Roku Łazarza 2015" traktuję jako docenienie mojej 10-letniej pracy. Zakładając w sierpniu 2005 roku stronę internetową, nie sądziłem, że przetrwa tak długo i zrodzi się z niej duży portal internetowy. Podziękowania te należą się przede wszystkim dziesiątkom, a nawet setkom Czytelników i Mieszkańcom zaglądającym na portal - czyli Państwu, bo bez Was lazarz.pl nie miałby sensu istnieć.

Przy obecnej sytuacji gospodarczej i rynku mediów prowadzenie portalu zwłaszcza przez tak małe grono redakcyjne nie jest rzeczą łatwą. Nie wiadomo jak jeszcze długo się to uda. Nie wiem ile starczy czasu (często portal lazarz.pl prowadzę "po godzinach"), zapału i chęci. Jednak nie poddaję się. Liczę również na Państwa.

Na koniec nie pozostaje nic innego jak życzyć sobie cierpliwości, wytrwałości, połamania pióra - a właściwie klawiatury, a także reklamodawców i partnerów do współpracy. Z okazji urodzin portal lazarz.pl przygotował specjalną promocję: "12% na 12 lat" – 12 proc. zniżki.

Janusz Ludwiczak,
redaktor naczelny i twórca portalu lazarz.pl


Lazarz.pl statystycznie:

 • 4 383 dni funkcjonowania, niezliczona ilość godzin pracy (również w nocy i święta)
 • 11 820 artykułów
 • 303 537 zdjęć i materiałów graficznych
 • blisko 40 Gigabajtów! plików
 • ponad 2 tysiące materiałów nadesłanych przez Internautów na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl), dzięki czemu mogliśmy poinformować mieszkańców o ważnych wydarzeniach w dzielnicy
 • 23 775 komentarzy Internautów do artykułów
 • ponad 100 tys. otrzymanych maili na redakcyjne skrzynki e-mailowe
 • 3 941 lubiących profil lazarz.pl na portalu społecznościowym Facebook i 327 obserwujących na Twitterze (od założenia profilu w styczniu 2016)
 • Ponad 5,6 mln (5 668 609) wejść i blisko 170 mln (169 913 283) odsłon od samego początku istnienia portalu
 • Codziennie notujemy średnio ponad 6 tysięcy unikalnych użytkowników, miesięczna oglądalność oscyluje wokół 200 tys. wizyt
 • w całym 2016 r. portal lazarz.pl odwiedziło ponad milion (1 345 933) unikatowych gości generując 27 813 934 odsłon.


R E K L A M A

Komentarze (12)

23-08-2017 08:43:02
REDAKCJA
@M: A no dlatego, że ostatnio miałem trochę intensywny okres, a nie tylko zajmuje się portalem lazarz.pl. Portal prowadzony jest przez skromną redakcję, nie posiadam(y) sztabu ludzi. W najbliższym czasie będzie więcej informacji. Pozdrawiam.
22-08-2017 13:52:23
M
Witam.Coś mało tych wiadomości ostatnio albo spóźnione.A tak może być gratulacje.
21-08-2017 13:04:48
eka z małeki
DZIĘKUJĘ!!!ZA CAŁOKSZTAŁT!!!PROWADZENIE I WSZYSTKO!!!! eka
21-08-2017 07:49:49
DK
Panie Januszu. Warto zając się tematem tej niedokończonej budowy na rogu Jarochowskiego przy kotłowni. Niejeden raz wysyłałem fotki...
21-08-2017 00:54:45
JH
Januszu, gratulując kolejnego zaliczonego roku portalu, zachęcam do następnych łazarskich wróżb tak jak uczyniłeś w 2011 roku... http://www.lazarz.pl/?id=2&nr=2855 Swoją drogą "Metropolis" był takim pewniakiem! pozdr! PS! Mam nadzieję, że pióra naostrzone a i akumulatory naładowane!
20-08-2017 22:31:59
Amicus
Gratulacje za wspaniały portal i życzenia kolejnych tak udanych lat! Kapitalny portal, zawsze świeże źródło informacji o naszym fyrtlu - obowiązkowa pozycja do przejrzenia każdego dnia!
20-08-2017 22:30:37
REDAKCJA
Dziękuje za miłe słowa. Co będzie dalej zobaczymy, na razie póki starczy sił, czasu i wytrwałości... Jedno jest pewne wkraczam(y) w 13. rok... Pozdrawiam
20-08-2017 21:32:08
małgosia
Gratulacje dla Janusza. Najlepszy serwis lokalny w Poznaniu, zawsze na bieżąco, lekko i w temacie. To moja ulubiona lektura. Wszystkiego dobrego:)
20-08-2017 18:04:16
poznaniAnka
Gratulacje. Wielu dobrych tematów, wiernych czytelników i reklamodawców. I nawet niech pan nie myśli o zamykaniu tego portalu. To jeden z najlepszych serwisów w Poznaniu!!
20-08-2017 15:43:33
poznanianka
Gr.atulacje.Dla Pana Redaktora i panów wspólpracujących, informatyka i fotoreportera.Zyczę wielu tematow do pokazania i ciekawie ,fachowo przedstawienia, przy sprzyjającym czasie i zdrowiu. Pozdrawiam.
20-08-2017 14:58:38
maciej
Gratulacje- następnych udanych "lat"
20-08-2017 14:21:48
tonny
gratulacje!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:30
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Bezpieczny senior" - spotkanie dla seniorów na temat bezpieczeństwa ze Strażą Miejską
(sala parafialna)

06

paź

do 08-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Retro Motor Show 2023 - Targi Pojazdów Zabytkowych
PGA: Poznań Game Arena - Targi gier, rozrywki i multimediów

15

paź

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory parlamentarne

17

paź

do 18-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"PolEco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska
Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe
Forum Rozwoju Miast

19

paź

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: